marmaris yeni sayfa
01-07-2019
Erol UYSAL

Erol UYSAL

Marmaris Kent Konseyi Genel Kurulu Yapıldı

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Yerel Seçimler sonrası yasaya göre 3 ay içerisinde yapılması gereken Genel Kurul 27 Haziran 2019 Perşembe günü saat 15.15’de Armutalan Kültür Sarayında toplantı. Toplantının açılış ve program açıklamasını Marmaris Belediyesi Meclis Uyesi Sayın Canan Adalıoğlu yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinden sonra Marmaris Belediye Başkanı Sayın Mehmet Oktay yaptığı konuşmada; “Çoğulcu demokrasi ve çağdaş belediyecilik anlayışı içinde Belediyelerin Kent Konseylerinin önemine değinerek, ayrılık gözetilmeden yerel yönetimler için Kent Konseylerinin yarar ve gerekliliği yadsınamaz. Yönetimimiz sırasında buna çok dikkat edeceğiz. Başkanlık ve Yürütme Kurulu üyeliklerine başvuran tüm adaylara başarı diliyor, Genel Kurula katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Divan kurulunun teşkilinden sonra başkanlığa başvuran 5 adaya kurayla kendilerini tanıtma ve bu göreve ilgi duymaları hakkındaki düşüncelerini açıklamaları için 5 dakikalık süre verildi. Sonuçta başkanlık ve yürütme kuruluna aday olan adayların seçimine geçildi.

İkinci turda iki adayın çekilmesi sonucunda Sayın Ufuk Beytekin seçimi kazanarak Marmaris Kent Konseyi Başkanı oldu. Seçim sonunda kıyasıya yarışan adaylar birbirlerini tebrik etmekten geri kalmadılar. Eşitlik, şeffaflık ve karşılıklı saygı ve anlayış atmosferi içinde geçen genel kurul akşamın geç saatlerine kadar sürdü. Yürütme Kuruluna seçilen üyeleri internetten aldım.  Pınar ÜNLÜ, Yasemin TÜMER,Atilla GENiŞ, Fatma UÇAR, Aysun DİYAROĞLU, Sermin GÜVENÇ, İlyas TOPRAK,Ahmert İNOĞLU,M.Ali BALIKÇIOĞLU, Bülent ADSAN,Akın ÖZDEMİR,Hayat YARAŞ, Meltem BULUT, Oya DİRİKCAN, Tulgay HASAR, Hilmi KISA, Yusuf TEZCAN, Mehmet ALTINOVA, Ahmet BAŞMAN, Azmiye GÜRLER, H.Tolga GÖK, Hüseyin KOÇ,  Aziz ÖZGEÇER olarak görülüyor.

“Kent Konseyleri ne yapar” sorusuna internetten kısaca aldığım yanıt şudur.  “Yönetmeliğin amacına göre; kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışmak ve kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir” yanıtını aldım. Seçimin Marmaris’imize yararlı olmasını diler, seçilenlere de başarılar diliyorum.  

Erol Uysal 28.06.2019  

 

 

 

Bu makale 1582 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI