marmaris yeni sayfa
21-05-2019
Erol UYSAL

Erol UYSAL

KUVA-İ MİLLİYE NEDİR?

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Anadolu’da işgaller başlamıştır. Türk vatanını korumak ve bağımsız yaşamak isteğinin bir sonucu olarak kurulan milis güçlere Kuva-i Milliye adı verilmiştir. Kuva-i Milliye birlikleri Güney Cephesi’nde Fransız ve Ermenilere karşı başarı ile mücadele etmişlerdir. Batı cephesinde ise Yunanlılara karşı vatanı korumaya çalışmışlardır. Vatanın her kesiminden, buna Marmaris de dahil gönüllü insanların katıldığı Kuva-iı Milliye birliklerinin ihtiyaçları halk tarafından karşılanmıştır. Kuva-i Milliye’nin Türkçesi ‘Ulusal Güçler’dir. Anadolu’nun Yunan, İngiliz, Fransız ve İtalyan birliklerince işgal edildiği ve 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi ile ağır koşulların dayatıldığı, çeşitli yörelerde Osmanlı Ordusunun silahlarının ellerinden alındığı günlerde doğan bir milli direniş örgütlerine verilen ad olmuştur.  

Geçtiğimiz 17 Mayıs Cuma akşamında Marmaris Armutalan Kültür Sarayında Nazım Hikmetin ‘Kuva-i Milliye Destanı’ adlı eserini izledik. Anılan tek kişilik Oyunu tiyatroya uyarlayan Samsun Sanat Tiyatrosu oyuncularından Sayın Yaşar Gündem oldu. Ulu Önder Atatürk’ün Milli Mücadeleyi Samsun’a çıkarak başlattığı 19 Mayıs 1919’un 100.yılından iki gün önce sunulan bu oyun seyircilerin beğenisini kazandı. Bu etkinliği düzenleyen Marmaris Sığla Kültür ve Çevre Derneği Başkan ve üyelerine, emeği geçen herkese buradan da  teşekkür ediyoruz.

Kuvayı Milliye, başlangıç, gelişme ve bir sonuçtur. Ulusal Egemenliğin ve Büyük Zaferin kazanılmasını sağlayan adeta bir kıvılcım çakmış, ateş olmuştur. Bu ateş halen belleğimizde, ruhumuzda canlı olarak yaşamaktadır. İlelebet de yaşayacaktır.

 

Bu düşünce ve inançla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, bu mutlu günleri yaratan, Türkiye Cumhuriyetini kurup bize emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk en başta olmak üzere tüm kahramanları bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.  Ne Mutlu Türküm Diyene!

Erol Uysal 19.05.2019     

 

Bu makale 1619 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI