marmaris yeni sayfa
29-09-2020
Erol UYSAL

Erol UYSAL

BİZ “VUR AMA ÖLDÜRME” DEMİŞTİK

 

Marmaris Yerel ve Ulusal gazetelerde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’ün yeni çıkan Sit Alanları konusundaki kanun yasasını  

Eleştirmesini okudum. Sayın Gürün kısaca şunları söylüyor. “Gökova Körfezi’nin parsel parsel satılacağını ve belediye olarak ellerinden bir şey gelmediğini, anılan bölgenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açıldığını ve Gökova Körfezi’nin parsellenip satılacağına değinerek, bu yasayla SİT alanlarının statüsünün değiştirildiğini ve buralarda marina ve yapılaşmanın önünün açılacağını,,. Alınan kararın 24 bin hektarlık alanda yapılaşmaya yol açabileceğini, ancak dava açmaktan başka yapacak hiçbir şeyin olmadığını” söyleyip devam ediyor. “Şu anda körfeze 60-70 tane marina olabilir. Oteller olabilir. Gökova Körfezi diye bir şey kalmaz. Mavi yolculuk biter.  Zaten yıllardır niyetleri buydu. Net olarak biz burayı rant kapısı yapıp dirhem dirhem satacağız kararının önemli adımlarıdır bunlar. Kıyı dışında denizin içini de tarif ediyor. İskele yapacaksın deyip denizi de planın içine alıyorlar. Böyle bir şeyi hayal bile etmek istemiyorum. Gökova Körfezi biter ve tamamen başka bir şekil alır” diyor Sayın Osman Gürün.  

 

Bu yasayla yeni planda 3’üncü derece doğal SİT alanında bulunan yerlerde 1.994 hektarlık daraltma yapılmış.  Kararın ardından bu alan konut yapımı için inşaata açılacakmış. Beklentiye göre bu alanda Turizm ve yerleşim için istenilen faaliyet yapılabilecek, deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekreasyon yapılabilecekmiş.  

Sayın Gürün’e katılıyorum. Biz önceden beri benzer alanlarda bırakın bir hayvan damı yapılmasını kendi toprağına, arazisine başını sokacak bir ev yapamayan köy insanının yanında olarak o zaman ki yasayı eleştirmiştik. Ama hiçbir zaman böyle olduğu gibi “Vur ama öldürme” demiştik. Yasanın tamamını tam okumuş değilim. Aklın yolu birdir. Muğla halkı ve sağduyulu çevre korumacı vatandaşlar buna karşı ne diyecekler ona da bakmak gerekecektir.  

Erol Uysal 29 Eylül 2020    

...

 

Bu makale 4261 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI