marmaris yeni sayfa
11-01-2021
Erol UYSAL

Erol UYSAL

FIRTINA TAKVİMİNDEN BİR KESİT

Hititlerin koruyucusu, savaş ve fırtına tanrısı Teşup en önemli tanrılardan biriydi. Bu tanrı, bir ayağı daima önde ve elinde bazen yıldırım, bazen metal silah tutar şekilde gösteriliyordu. Bugüne kadar üçü Anadolu’da bulunan bu tanrı heykelinden bir tane de Yunanistan’da ortaya çıkarıldı.

Bizans Sanatı Anabilim Dalı’na bağlı görevlilerin Kuşadası Kadı Kalesi’nde 2002 yılında gerçekleştirdiği kazı çalışmalar sonucunda bulunan M.Ö. 5000 yılına ait Hitit Uygarlığına ait Fırtına Tanrısı heykeli, Amasya Müzesi’nde sergileniyor. (Fotoğraf: Orkun Acar BAPOĞLU)

 

Bugüne kadar yazdığım yazılarda bölgemizdeki ünlü fırtınalara değinmiştim. Bugünlerde Marmaris’te Zemheri Fırtınasını yaşıyoruz. Bu fırtına takvime göre 11 gün etkisini sürdürecek. Meteoroloji genel müdürlüğünün verdiği hava tahminlerinden bu fırtınanın yağışlı ve şiddetli olarak süreceği bildirildi. Bundan dolayı kuraklık tehlikesi ile baş başa olan Anadolu toprakları ve barajlarımızda doluluk oranının artabileceğini düşünmekteyim. Umarım ki bu öngörümde haklı çıkarım. 2021 yılının iyi haberlerinden sadece başlangıcı olur diye umut ediyorum. Su sorunu ile baş etmekte olan ülkemizin bundan yararlanacağını umuyorum. Önümüzde Hamsini, 1. Cemre (havaya), 2. Cemre (suya), 3. Cemre (toprağa) düştükten sonra tekrardan bir ilk bahara girmiş olacağız.

 

Birkaç kez mazeretim nedeniyle fazla siyasi, ekonomik, güncel ve sosyal olaylara değinemiyorum. Havamızın, suyumuzun ve içinde nefes aldığımız atmosferin sağlığımıza yararlı olmasını diliyor, yeni yılda tüm okurların, Marmarislilerin yüzünün gülmesini diliyorum. Görünen o ki yaşadığımız hava şartları uzmanların da katıldığı fırtına takvimine uyar şekilde devam ediyor. Sağlıcakla kalmanız dileğiyle. Üniversite son sınıf öğrencisi olan torunum Erol Uysal’ın bu yazımda bana yardımı için burada teşekkür ediyorum.

OCAK

 

 

ŞUBAT

 

01 Ocak
09 Ocak
12 Ocak
14 Ocak
18 Ocak
24 Ocak
30 Ocak
30 Ocak

Fırtına (3 gün)
Zemheri Fırtınası
Fırtına (2 gün)
Karakancaloz Fırtınası
Fırtına (2 gün)
Kışın Şiddeti
Ayondon Fırtınası (2 gün)
Zemherinin sonu

oooooo

01 Şubat
05 Şubat
11 Şubat
13 Şubat
20 Şubat
23 Şubat
27 Şubat

Hamsini Fırtınası (3 gün)
Fırtına
Fırtına (3 gün)
Fırtına
Fırtına 1. Cemre (Havaya)
Fırtına
2. Cemre (Suya)

 

 

 

 

 

MART

 

 

NİSAN

 

01 Mart
06 Mart
11 Mart
12 Mart
15 Mart
17 Mart
24 Mart
26 Mart
29 Mart

Fırtına
3. Cemre (Toprağa)
Kocakarı Soğukları (Berdül’aczin başlaması)
Husüm Fırtınası
Fırtına
Berdül’aczin sonu
Koz Kavuran Fırtınası
Çardak Fırtınası
Fırtına (2 gün)

 

07 Nisan
12 Nisan
18 Nisan
21 Nisan
26 Nisan
28 Nisan

Kırlangıç Fırtınası
Fırtına (3 gün)
Kuğu Fırtınası
Sitte’i Sevr’in başı
Sitte’i Sevr’in sonu
Fırtına (3 gün)

 

Bu makale 7896 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI