marmaris yeni sayfa
06-04-2020
Erol UYSAL

Erol UYSAL

UNUTULMAYANLAR

Yaşamımızda öyle olaylar vardır ki, ömrümüz boyunca hiçbir zaman unutamayız. Aradan tam 67 yıl geçmesine rağmen unutmadıklarımızdan birisi de 3 Nisan 1953’ü 4 Nisan'a bağlayan gece su üstünde seyrederken, saat 02.10 sularında Çanakkale boğazı Nara Burnu açıklarında ‘Naboland’ adlı bir İsveç bandıralı şileple  çarpışan ve batan Dumlupınar Denizaltımızdır. Facianın ayrıntısını daha önceki yıllarda yıldönümlerinde hep yazmıştım. Çanakkale’ye her gidişimde gözüm Nara Burnu açıklarındaki bir şamandırayı arar, boğazın dibinde yatmakta olduğunu bildiğim kahraman şehitlerimizi rahmetle anar, duygulanırım.  

 

Damadım E.Dz.İs. Alb. Hayrettin Aktepe 3 Nisan günü beni telefonla arayarak, “Baba, bugün 3 Nisan, Dumlupınar Denizaltımızın Nara Burnu’nda yabancı bir şileple çarpışması, içindeki 81 denizcinin denizaltının batması sonucu şehit olmasının 67. Yıldönümüdür. Ulusal ve yerli basında bu konuda bir haber okumadım. Sen okudun mu” diyerek bana sordu. Ben de “Basını bilmiyorum ama sen bana mesaj attığın şu anda Dumlupınar Şehitlerimizi anma adına bir yazıyı internetten gazeteme göndermek üzereyim” dedim.

Çanakkale’ Boğazı Nara Burnunda bir NATO Tatbikatından dönmekte olan Dumlupınar’ın yaşadığı faciayı 1953 yılının 4 Nisan günü Marmaris Ortaokulu son sınıfında dersteyken hocamızdan öğrenmiştik. Bir bahar gününün puslu ve ılık bir gününde hocalarımız ve öğrenci arkadaşlarımızla bu facianın yarattığı buruk acıyı daha dün gibi yaşarım.          

Yıllar sonra İstanbul’da görev yaparken Beşiktaş’taki Deniz Müzesini ziyaretimde Dumlupınar Denizaltısı Şehitleri içinde Marmaris’ten Ömer Yalçın adında bir şehidimizin adını görüp ona ve tüm şehitlerimize rahmet okumuştum. Çanakkale ve Afyon Kurtuluş Savaşı Şehitliklerinde şehit isimlerine bakar, Muğla ve Marmarisli var mı diye merak ederiz ya, ben de Dumlupınar Denizialtısı Şehit adlarına benzer düşünceyle bakmış olmalıyım. Tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha anıyor, cennet mekanları olsun diyorum.

Neredeyse 3 haftadır ‘Coronavirüs’ denen illet yüzünden eve kapanmış haldeyiz. Yaşımız ileri de olsa böylesine anlamlı milli ve manevi önemi yadsınamaz olayları anma günlerinde bu lanet virüse yenilip teslim olmayalım. Salgın için izolasyon yapalım ama birbirimizle iletişim ve yardımlaşmada dirençli olalım.Bu düşmanı yenelim. Yasaklara uyalım. Baharda savaşıp, Yaz’a tam, sağlıklı, formda bir zaferle girelim…

Erol uysal 04 Nisan 2020   

 

ı

 

Bu makale 203 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI