marmaris yeni sayfa
04-01-2021
Funda ALTUNTAŞ

Funda ALTUNTAŞ

Çocuğunuza Kulak Verin

Çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve desteklenmesi gereken alanları doğru olarak tespit etmelisiniz. Burada ihtiyaç olarak nitelendirdiğimiz kavram; duygusal, fiziksel, akademik vb. birçok alana yayılmakta yalnızca maddi ihtiyaçlar ile sınırlı kalmamaktadır.

Çocuğunuzun ihtiyaçlarına kulak verirken ilk olarak şu sorunun cevabına ulaşmalısınız. Çocuğunuz yaşının gerektirdiği becerilere sahip mi? Çocuğun yaşına göre artı ve eksi yönleri tespit edilerek; potansiyelinin keşfedilmesi gerekir. Çocuğun artı yönlerini bilmek, ilgi alanlarını tespit etmek, hayatının ileriki dönemlerinde olumlu duygudurumu ve başarıyı da beraberinde getirecektir. Çocuğun eksi yönlerini bilmek, desteklenmesi gereken alanları tespit etmek ise problemlerin kalıcı hale gelmeden müdahale edilerek aşılmasını sağlamaktadır.

Çocuğunuza yaklaşımınızı objektif bir gözle incelemelisiniz. Çocukluk döneminizde doldurulamayan “yarım kalmış” kısımlarınızı çocuğunuz üzerinden tamamlamaya çalışmadığınızdan emin olmalısınız. Kendinize hatırlatmalısınız; mahrum bırakmak kadar fazla telafi yapmak da zarar vericidir. Hiç oyuncağınız olmadan bir çocukluk dönemi geçirmiş olmanız, çocuğunuzun önüne yüzlerce oyuncağı sıralamanızı gerektirmez. Sizin seneler önce ihtiyacınız olan şeyler, bugün çocuğunuzun ihtiyacı olmayabilir. Kendinize sormanızı istiyorum. Çocukluğunuzun mu yoksa çocuğunuzun mu ihtiyaçlarına kulak veriyorsunuz?

Sevgiyle kalın…

 

Uzman Klinik Psikolog

                                                                                                                      Funda Altuntaş

Bu makale 4965 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI