marmaris yeni sayfa
29-07-2020
Funda ALTUNTAŞ

Funda ALTUNTAŞ

ÇOCUKLUK ÇAĞI TRAVMALARI

Çocukluk çağı travmalarının kişiliğin şekillenmesinde büyük etkisi bulunmaktadır. Bireylerin geçmişteki olumsuz yaşantılarının etkisi ve tespiti oldukça önemlidir. Geçmişteki olumsuzluklar bugünün problemleri olarak yıllar içinde dönüşerek su yüzüne çıkmakta ya da bastırılarak farklı tepki, duygu vb. olarak yansıtılmaktadır. Yaşanılan travmatik durumların üstünü örtmek, bastırmak ya da inkar etmek yerine doğru teknik ve yöntemlerle bu travmatik olaylar ile baş etme becerisi kazanarak, bireylerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde içine kapanan, problemlerle baş edemeyen, sağlıklı ilişkiler kuramayan birey profillerinin artacağı kaçınılmaz olacaktır.

Problemli aile ilişkileri, çocuk ihlali ve altta yatan ruhsal bozukluklar çocukluk çağı travmaları ile ilişkili konulardır. Travmatik yaşam olayları, uzmandan destek alınarak tedavi edilmediği takdirde bireylerin gelişimlerini olumsuz olarak etkileyerek, bireylerin olumsuz bakış açılarını benimsemelerine ve kalıcı hasarlar almalarına sebep olabilmektedir.

Günümüzde sıkça karşımıza çıkan cinayet, intihar, şiddet haberleri, psikolojik problemlerin en az fizyolojik problemler kadar kötü sonuçlara sebep olabildiğini göstermektedir. Unutulmaması gerekir ki; psikolojik destek almak sağlık için bir ihtiyaçtır.

Sevgi dolu günler dilerim…

Bu makale 1069 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI