marmaris yeni sayfa
11-09-2019
Funda ALTUNTAŞ

Funda ALTUNTAŞ

OKUL ZİLİ ÇALAN ÇOCUKLAR İÇİN EBEVEYNLERE TAVSİYELER

Tatil sonrası çocukların okul sürecine hızlı bir şekilde adapte olamaması çok doğal bir durumdur. Bu süreçte okula başlayan çocukların yanı sıra ailelere ve öğretmenlere de büyük rol düşmektedir. Unutmayın, çocukların okula gitme konusunda en büyük motivasyon kaynağı aileleri ve öğretmenleridir. Bu süreçte anne-babaların dikkat etmeleri gereken birçok nokta vardır. Bu haftaki yazımızda, okula başlayan çocukları olan ebeveynlere sunduğum 5 öneriden bahsedeceğim.

1. Ebeveynler çocuklarının beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmelidir. Düzensiz beslenme ve uyku düzenine sahip bir çocuk dikkatini toplayamaz, odaklanmada güçlük çeker. Bu durumda çocuğun başarısını olumsuz olarak etkiler. Beslenme ve uyku düzeninin olmaması çocuğun uyumlu ve aktif olmasının önüne geçerek, agresif davranışlarda bulunmasına sebep olabilir.

2. Ebeveynler, çocuklarıyla etkili bir iletişim içerisinde olmalıdır. Çocuğa “günün nasıl geçti?” ya da “bugün neler öğrendin?” gibi sorular yöneltmek ebeveyn-çocuk arasındaki etkileşimi arttıracaktır. Ders çalışma konusunda çocuğu sürekli ikaz etmek etkili bir iletişim şekli değildir. Ders çalışma saatleri içerisinde anne-babalar, çocuklarına yardımcı olabilir. Bunu yaparken yardımın düzeyini kaçırmamak önemlidir çünkü çocuğun kendi sorumlulukları olduğunun bilincine varması ve sorumluluklarının altından kendisinin kalkması gerektiğini öğrenmesi gerekir.

3. Anne-baba ile çocuğun beraber bir program hazırlaması iki taraf içinde çok yararlı olacaktır. Oluşturulan bu programın içerisinde yalnızca ders olmamalı aynı zamanda program aileyle birlikte geçireceği kaliteli zamanlar ve oyun saatleriyle de zenginleştirilmelidir. Böylece çocuğun sorumluluklarını sıkılmadan, daha motive bir şekilde yerine getirmesi sağlanmış olacaktır.

4. Ebeveynler ile öğretmenler iletişim içerisinde olmalıdır. Yalnızca ev ortamı çoğu zaman çocukların yeterliliklerini, olumlu ya da olumsuz yönlerini gözlemlemede yeterli olmaz. Öğretmenler ile işbirliği yapılması çocuğun kendini geliştirebileceği konuları belirlemeye ve böylece çocuğun niteliklerini bilerek hareket etmesine yardımcı olur.

5. Çocuğun ilgi duyduğu sosyal faaliyetlere katılmasına izin verilmelidir. Çocukların kendilerini ifade edebilecekleri ve başkalarıyla iletişim kurabilecekleri ortamlarda bulunması sağlanmalıdır. Bunu yaparken çocuğu olumsuz etkileyecek arkadaşlıkların önüne geçilmesi açısından, iyi arkadaş seçiminde çocuklara baskı kurulmadan yardım edilmelidir.

Tüm bunların dışında mutlu aile ortamının korunması hem anne-baba hem de çocuk için çok kıymetlidir. Unutmayın, sevgi ihtiyacı da temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Michael Marshall’ın dediği gibi “Çocukların karınlarını ve zihinlerini doyurduğumuz kadar ruhlarını da beslemeliyiz.”

 

Bu makale 495 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI