marmaris yeni sayfa
01-07-2020
Funda ALTUNTAŞ

Funda ALTUNTAŞ

PSİKOLOG NEDİR VE NE İŞ YAPAR?

Sözcük anlamı “ruhbilimci” olan psikolog, bir grup ya da bireyin duygu durumlarını, davranışlarını, dürtü ve güdüleri inceleyerek psikolojik değerlendirmeler yapmaktadır. Bir tedavi planı çerçevesinde sahip olduğu yetkinliklerle birlikte var olan problemlere çözüm üretmeye çalışır. Psikolog klinik, hastane, adliye, cezaevi, adli tıp, okul ya da işletme gibi birçok farklı alanlarda çalışabilir.

Bireyler sahip oldukları problemlerle baş edemedikleri zaman aile, iş, evlilik, eğitim, sosyal ilişkiler vb. durumlarda yanlış çözüm yollarına başvurarak problemleri daha büyüterek kalıcı hale getirebilmektedir. Psikologlar bilimsel alt yapıya dayandırarak danışanlarının problemlerini tespit edip, kökenine inerek problemlerle ayrı ayrı çalışmaktadır. Bireylerin kendilerinin dahi farkında olmadıkları ancak davranışları üzerinde etkisi olan durumları su yüzüne çıkartarak, farkındalık kazanmasını sağlamaktadır. Bireyin hem özü ile ilişkisini hem de sosyal ilişkilerini güçlendirerek, olumlu bakış açısı kazanmasına yardımcı olmaktadır. Her danışanın varolan problemlerine, kişilik özelliklerine ve yaşam öyküsüne göre farklı psikolojik yöntem ve teknikler uygulanmaktadır. Tedavinin nasıl ilerleyeceği, danışan ile psikolog arasında ilk seansta konuşulmaktadır. Psikolog ile danışan arasında konuşulanlar seans odasından dışarıya çıkmamaktadır.

Bunların yanı sıra psikolog, eğitimini ve sertifikasını aldığı psikolojik testleri uygulayarak, danışanının isteği doğrultusunda test sonuçlarını psikiyatr, hekim ya da testi talep eden kurumlar ile paylaşabilmektedir.

Bu makale 6407 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI