marmaris yeni sayfa
25-03-2020
Funda ALTUNTAŞ

Funda ALTUNTAŞ

Virüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Tüm dünyayı etkileyen “Corona Virüs” beraberinde kaygı ve korku duygularını da yoğun bir şekilde yaymaya devam ediyor. İnsanların her geçen gün daha da fazla bilinçlenmesi ve farkındalık kazanması gerekiyor. Herkesi etkisi altına alan virüs hakkında birçok insanın olduğu gibi çocuklarında bilgilendirilmeye ve bilinçlendirilmeye ihtiyacı var.

Çocuklar, ebeveynlerinin hissettiği olumlu ve olumsuz duyguları hissederler. Dolayısıyla virüs sebebiyle kaygı ve stresli olan ebeveyn ile yaşayan çocuğa bu duygular dolaylı olarak yansımış olur. Çocuk bu kaygı ve stres ile baş etmeyi başaramadığında ise yoğun korku hissi açığa çıkabilir. Bunun önüne geçmek adına gelişim özellikleri dikkate alınarak çocuklara virüsten bahsedilmesi gerekmektedir.

Virüs hakkında bir hikaye oluşturarak anlatmaya başlayabiliriz. Çocuğun sevdiği şeyler ile hikayeyi zenginleştirebilir böylece çocuğun ilgisini daha çok çekmeyi başarabiliriz. Virüsün öneminden bahsederek nasıl önlem alacağımızı uygulamalı olarak çocuğa göstermeliyiz. Şarkı söyleyerek, sabunla oynayarak elini yıkama davranışını eğlenceli hale getirebiliriz. Ellerini ağzına götürmemesi gerektiğinden ve hapşırınca ağzını nasıl kapaması gerektiğinden, kalabalık ortamlardan neden uzak durması gerektiğinden oyuncaklar ile destekleyerek bahsedebiliriz. Öncelikle bizler önlemleri rutin haline getirirsek çocuğun da önlemleri alışkanlık haline getirmelerini sağlayabiliriz. İyi bir rol model olmak çok önemlidir. Çocuk sürekli dışarıya çıkan, temizliğine dikkat etmeyen, önlem almayan bir ebeveynle birlikte yaşıyorsa eğer virüsün ciddiyetini anlayamaz ve bilinçli hareket etmeyi reddeder. Bunun önüne geçmek adına virüsün varlığını ve olayın ciddiyetini yok saymadan sakin bir yaklaşımla çocuğu virüs hakkında bilgilendirmeliyiz. Çocuğun her sorusunu dürüst bir şekilde cevaplamak ve bunu çocuğun yaşına uygun bir şekilde yapmak oldukça önemlidir. Virüsü anlattıktan sonra çocuğa neler hissettiğini ve düşüncelerini sorabilirsiniz. Böylece çocuğun virüs hakkındaki bilgileri ne derecede doğru algıladığını ölçmüş olursunuz.

 

 

Bu makale 28 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI