marmaris yeni sayfa
11-11-2020
Gülay KARAOĞLU

Gülay KARAOĞLU

KIRSAL KÖLELİK YA DA KIRSAL KALKINMA

KORONA KAPANI; ÖNCESİ VE SONRASI OLARAK yaşamlarımız yeniden şekillenecek galiba… Çünkü  umulmadık anda ortaya çıkabilecek salgınların, virüslerin hayatımızı engelleyebileceğini artık daha net biliyoruz.

KORONA Kapanı bize varlığın ve yokluğun çok kısa sürede döngüler oluşturabileceğini, kâinatta aslında hepimizin küçücük birer noktalar olduğumuzu hissettirmiştir.

İçimizdeki inanç tohumları bizi belki biraz rahatlatacak, dualarımız ve inanışlarımız, iç sıkıntılarımızı yok edecek olsa da bizi yaşama bağlayan hedeflerimizin sürdürülebilirliği bizi motive edip, hayata bağlayacaktır.

Bu yüzdendir ki, karanlık güçler kendi planlamalarını yaparken bizlerinde yaşamak için planlamalar yapması gerekmektedir.

Sağlıklı aileler, sağlıklı anne-baba ilişkileri içinde sağlıklı nesiller yetiştirirken, Korona Kapanı’ nın neden olduğu yaşam kaygıları v.b semptomların da “Sağlıklı, Sürdürülebilir Mini-Eco Kırsal Kalkınma”, çalışma aktivitelerinde azalacağı ve YAŞAMSAL KAYGI  içinde hedeflerini göremeyen insanlar için bir nebzede olsa yaşama nedeni oluşturacağı bir gerçektir.. .

“Korona Kapanı” sonrası yaşam hedeflerimizi belirlemek ve o nedenler içinde sağlıklı bir şekilde hayatlarımızı sürdürecek ortamları motive edebilmek önemlidir.

Annelerimizin, babalarımızın, dedelerimizin yaptığı gibi çalışmaktan, toprağa dokunmaktan, eğilmekten, diz kırmaktan,  elimize çapayı almaktan, bulduğumuz her toprak parçasını işlemekten korkmayarak, üreterek, çalışarak doğal, sağlıklı yaşamı sürdürebilmemiz gerekmektedir. 

KORONA KAPANI bize “ SAĞLIKLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR MİNİ ECO - KIRSAL KALKINMA” ’nın desteklenmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiştir. 

Doğa kurallarına uygun işletildiğinde canlanır, yaşam bulur.  Bulduğumuz her tohum parçası, bir hazinedir.  Bir ülkenin Ekonomik kalkınması ancak ve ancak dışa bağımlı olmayan bir üretim mekanizmasından geçer…

KORANA KAPANI  bize göstermiştir ki; TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ, SAĞLIKLI TOPLUMLAR İÇİN EN ÖNCELİKLİ ÜRETİM EKONOMİSİNİ OLUŞTURUR.

BU YÜZDENDE KAPIMIZIN ÖNÜNDE YER ALAN EN KÜÇÜK TOPRAK PARÇASI GEÇMİŞTEN GELECEĞE BİZE SUNULAN  ALTIN NİMETLERİ DEĞERLENDİREBİLECEĞİMİZ EN DEĞERLİ, SAĞLIKLI, DOĞAL ALTIN MADENİDİR.  

Kırsal toprakları Türkiye’ninki kadar verimli olan bir ülkede geçmişten geleceğe bize sunulmuş kültürel zenginliği olan ALTIN NİMETLERİMİZİ HATIRLAYIP;

YENİDEN KÖYE DÖNÜŞÜ BAŞLATMAK, ULUŞUMUZUN VAR OLUŞU VE ÖZGÜR GELECEĞİMİZ İÇİN ve KÖLELİKTEN KURTULUŞ İÇİN ÖNEMLİDİR.  

ÜRETİM EKONOMİSİ BAŞKALARINA BAĞIMLI ÜLKELER ASLA ÖZGÜR OLAMAZ…

Gülay KARAOĞLU

Strateji Planlama Danışmanı

Araştırmacı / Yazar

Bu makale 11845 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI