marmaris yeni sayfa
26-03-2019
Mehmet Korkmaz

Mehmet Korkmaz

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ? -14

SON DÜZLÜK; MARMARİS'TE SOLUK SOLUĞA BİR YARIŞ.

Bu Pazar seçim yapılacak ve tüm Türkiye'de olduğu gibi Marmaris'te de seçmen belediye başkanını ve meclis üyelerini oylarıyla belirleyecek.Gerçek şu ki; Marmaris Marmaris olalı böyle bir seçim yarışına şahit olmadı.Üç aday üçü de bir birinden iddialı. "Üç yiğit çıktı meydane üçü de bir birinden merdane" dedirtecek cinsten..

1955 yılı Marmaris doğumlu Ali Acar İlk ve Ortaöğrenimini Marmaris'te tamamladı. Liseyi Muğla Ticaret Lisesinde yüksek öğrenimini de Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinde bitirdi. Otel işletmecisi ve turizmci olan Ali Acar fiili olarak politikaya 1999 belediye seçimlerinde CHP'den meclis üyesi olarak girdi.

Ali Acar üç dönem Marmaris Belediye başkanlığı yaptığı için ve kendine göre Marmaris'e ve Marmarislilere on beş yıl boyunca güzel hizmetler verdiğini düşünüyor ve Marmarisli seçmelerden "ahde vefa" bekliyor. Partisinin onu dördüncü kez aday göstermemesine çok içerleyip DSP yani Demokratik Sol Partiden aday olması da bu yüzden. Kendisi ile birlikte daha önce üç kez belediye başkanı seçildiği CHP'den istifa ettirdiği yol arkadaşlarına ve Marmaris halkının sağduyusuna güveniyor. Beraber yürüdüğü herkese tekrar belediye başkanı olacağına inandırmış.

CHP'nin 31 Mart 2019 seçiminde belediye başkan adayı 1979 yılında Marmaris'te doğan Mehmet Okatay'dır. İlköğretim ve lise eğitimini Marmaris'te tamamlamış olan Mehmet Oktay, yüksek eğitimine ise İngiltere Oxford'da devam etmiştir. İş hayatına turizm sektöründe başlayan Oktay, iş hayatını kendilerine ait turistik tesis işletmeciliği ile sürdürmektedir. Siyasete Marmaris CHP'de başlayan Mehmet Oktay sırasıyla gençlik kolları başkanı ve ilçe başkanı olarak görev yaptı. 2014 yılında o da tıpkı Ali Acar gibi belediye meclis üyesi seçildi. Şu anda hala Muğla Büyükşehir Belediyesi Encümen üyeliği ve komisyon başkanlığı devam etmektedir.

AKP'nin belediye başkanı adayı Serkan yazıcı ise 1970 yılında Bursa'da doğmasına rağmen 1983 yılında Marmaris'e yerleşen ailesiyle birlikte Marmars'te yaşamaya başlamıştır. Yani Bursa'dan göç edip Marmaris'e yerleşmiş olmalarına rağmen en az diğer adaylar kadar Marmarislidir. Çok renkli bir kişiliği olan Serkan Yazıcı liseden sonra Turizm Otelcilik Yüksek Okulunu da bitirmiştir. Grand Yazıcı Club Turban, Grand Yazıcı Clab Marmaris Place otellerinin sahibi ve işletmecisidir. Otomobil yarışları tutkunu olmasının yanında yurt içinde ve yurt dışında otomobil sporunu sevdirmiş ve ülkemizi temsil etmiştir. Belediye başkanlığı adaylığı kendi ifadesiyle "sayın cumhurbaşkanı tarafından kendisine görev olarak verilene kadar" siyasetle hiç uğraşmamıştır.Her birinin kendine göre meziyetleri ve iyi yanları olan üç adayın Marmaris'i yönetmek için talip olması Marmaris ve Marmarisliler için büyük şanstır.Ali Acar on beş yıl Marmaris'i yönetmiş biri olarak, Marmaris'e iyi şeyler yapığına ve mutlaka yeniden başkan seçileceğine inanıyor. Ali Acar'ın tekrar seçilip Marmaris'i bir beş yıl daha hizmet etmesi sürpriz olmayacaktır. Ama oy oranı yüzde ellilerde olan CHP'nin İYİ Partiyle ittifak yaparak seçime giriyor olması da Ali Acar için seçimi yüzde yüz kazanacağı anlamına gelmiyor. Mehmet Oktay da sahip olduğu avantajlarla en az Ali Acar kadar başkan olma konusunda şanslı. Ya Serkan Yazıcı; onun hiç mi şansı yok? Elbette onun da şansı var. Ali Acar ve Mehmet Oktay'ın oyları bir birine çok yakın olursa Serkan Yazıcı aradan çok az bir oy farkla, "sümük farkıyla" sıyrılıp başkan olabilir.

Yani yazımın da başında belirttiğim gibi Marmaris'te seçim yarışı tarihinde görülmediği kadar renkli geçiyor. Hele sonucunu tahmin etmek çok zor.

Bu makale 3475 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI