marmaris yeni sayfa
12-04-2019
Mehmet Korkmaz

Mehmet Korkmaz

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ? -19

GENEL DEĞERLENDİRME. SAHİ NE OLDU?
31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçim sonunda şöyle bir tablo çıktı. Cumhur İttifakı %51,64, Millet İttifakı %37,57; partilere göre ise AKP%44,33, CHP%30,12, İYİ Parti%7,45, MHP%7,31, HDP%4,24 ve diğerleri de %5,61'dir.
Ben şahsen kendi hesabıma bunca hayat pahalılığı, enflasyonlu günlere geri dönüşten sonra Cumhur İttifakını oluşturan partilerin yara alacağını ve Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkeyi yönetme konusunda daha paylaşımcı ve daha demokrat olması için seçmen tarafından kulağının çekileceğini düşünmüştüm. Cumhur İttifakının hala yüzde ellilerin üzerinde oluşu bende hayal kırıklığı yaratmadı dersem yalan olur. Ama yine de özellikle Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Mersin gibi büyük şehirlerin Millet İttifakı partisi CHP tarafından kazanılmış olması bir anlamda teselli oldu.
Yine özellikle İstanbul ve Ankara'nın Millet İttifakının desteklediği CHP'li adaylar tarafından kazanılması, yıllardır her seçimden sonra Kemal Kılıçtaroğlu'nun seçimlerde hile oluyor tezini de çürütmüş oldu. Özellikle CHP oylarının SEÇSİS tarafından AKP'ye kaydırıldığı gibi tutarsız bir inanışın doğru olmadığı anlaşılmış oldu.
Ama Ankara neyse de İstanbul'un gidişi Recep Tayyip Erdoğan için büyük şok oldu. Hala inanamıyor. Geri almak için her yolu denettiriyor. Önce Büyük Çekmecede seçimi yenilettirme kararı aldırıp sonra da bu örneği İstanbul Büyükşehir Belediyesi için uygulattırmak için uğraşıyor. YSK nasıl bir karar verir; bilemiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki Recep Tayyip Erdoğan'ın zorlamasıyla İstanbul Büyükşehirde seçim yenilenirse bundan en çok Recep Tayyip Erdoğan zararlı çıkar. Çünkü böyle bir zorlama bir anlamda büyük bir kumar olur. Erdoğan "rest" çektiği kumar masasına cumhurbaşkanlığını da koymuş olur. Eğer yenilenecek bir seçimde kaybedecek olursa, ki kaybetme ihtimali kazanma ihtimalinden çoktur; cumhurbaşkanlığı tartışılır hale gelir.
Artık günümüzde hangi parti olursa olsun daha partizan değil halka daha çok hizmet edip halkın gönlünü kazanan belediye başkanlarıyla çalışmak istiyorlar. AKP uzun bir dönem halka daha iyi hizmet eden belediye başkanlarıyla ünlendi ve uzun süre iktidarda kaldı. Ama yavaş yavaş eski havasını ve bu konudaki şöhretini kaybediyor. Özellikle Erdoğan'ın görevden aldığı belediye başkanlarının yarattığı travma ve iktidar yorgunluğu AKP'yi aşağıya çekiyor. Ankara ve İstanbul yenilgilerinin temelinde biraz da Erdoğan'ın bu şehrin başkanlarını sebep göstermeden görevden alması da var. İnsanlar hala merak ediyor; Kadir Topbaş nasıl bir günah işledi de görevden alındı? Yine Melih Gökçek bağıra bağıra neden Ankara Belediye Başkanlığını bırakmak zorunda kaldı? Mesela ben hala bir açıklama bekliyorum.
CHP yeni başkanları belirlerken bu defa özellikle büyükşehirler ve Marmaris'te çok isabetli kararlar verdi. Başarı hikayesi olan ilçe belediye başkanı adaylarını büyükşehir belediye başkanı adayı yaptı ve hemen hemen Bursa hariç hepsi kazandı. 
Marmaris'te Mehmet Oktay kararının çok doğru olduğu anlaşıldı. Mehmet Oktay çok kısa zamanda halkçı ve şeffaf belediyecilikten örnekler sunarak gelecekte neler yapacağının da ipuçlarını verdi. 
Marmaris Belediyesi kapı girişindeki yoklama kapısının kaldırılması ve Armutalan Kültür Merkezinde halkla birlikte yönetim kurulu toplantısı iyi iki güzel örnektir.

Bu makale 3576 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI