marmaris yeni sayfa
09-04-2019
Mehmet Korkmaz

Mehmet Korkmaz

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ? -18

MARMARİS'TE İYİLER VE KÖTÜLER..
Daha önce de anlattım. İsmet Karadinç Marmaris'e üç dönem belediye başkanlığı yaparak büyük hizmetlerde bulunmuş Marmaris sevdalısı biriydi. Herkes gibi mutlaka yanlışları ve hataları da vardı. Ama İsmet Karadinç hatası ile ve sevabıyla Marmarislilerin gönlüne taht kurdu gitti. Kime sorsan "iyi adamdı" der.
Hiç bir şey onu Ali Acar'a koltuğunu devrederken; Ali Acar'ın onun oturduğu minderi yere atarak yaptığı yanlış kadar incitmemişti. Bu konuda çok incinmesine ve üzülmesine rağmen konuyla ilgili tek söz etmedi. Yada ettiyse bile ben duymadım. 
İsmet Karadinç'in oturduğu minderi yere çarpan Ali Acar da İsmet Karadinç gibi tam on beş sene o koltuğa oturdu. Elbette ki Ali Acarda Marmaris'te bu on beş yıl içinde iyi şeyler yaptı. Yaptığı en önemli iş Tansaş binasını yıkarak 19 Mayıs Meydanını Marmarislilere kazandırmasıdır. Dere ıslah çalışmaları ve yolların daha şık hale getirilmesi zaten her belediyenin yapması gereken rutin işlerdir. Armutalan Kültür Merkezinin çalışır hale getirilmesi ve eski manav ve balıkçıların bulunduğu binanın Marmaris Kültür ve Sanat Evine dönüştürülmesi sanat adına yaptığı en güzel işlerdir.
Ali Acar'ın yapamadığı, yapmak istemediği iş ise Marmaris halkıyla iletişim kuramamasıdır. Halkla iletişim kuramadığı gibi; halkın dertlerine çare üretme konusunda duyarsız kalmıştır. Hele Marmaris esnafıyla olan ilişkileri akıllara zarardır. 
Akdeniz ülkelerinin hepsinde turizm işi yapan kıyı kent ve kasabalarında esnaf malının çoğunu sokakta satar. Zaten sıcak havalarda turist dükkanlara girmek istemez. Ama Marmaris'te Ali Acar'ın başkanlık yaptığı on beş yıl boyunca bu iş her sene sorun olmuştur. Pek çok sene Ali Acar'ın emriyle esnaf sokağa tek parça mal bile çıkaramamıştır. Yada önce izin vermiş sonra yasaklamıştır. Çok basit bir şekilde halledilecek bu sorun Ali Acar'ın kişisel egosu yüzünden hep mesele haline gelmiştir. Marmaris belediyesi sorun çözme yeri olmaktan ziyade sorun üreten ve sorunlara çözüm bulamayan yer haline gelmiştir. Bu nedenle pek çok insanın canı yanmış canı yanan insanlar on beş yıl boyunca o kadar çoğalmış ki CHP bu soruna köklü çözüm bulmak için; bu dördüncü dönemde problem haline gelen Ali Acar yerine Mehmet Oktay'ı aday göstererek ondan kurtulma yolunu seçmiştir.
Burada CHP yaptırdığı yoklamalar sonucunda eğer Ali Acar ile seçime girilirse seçimin kaybedilme ihtimalini de düşünmüş ve böylesi radikal bir karar almıştır. Köyceğiz, Ula, Dalaman, Ortaca, Kavaklıdere ve Seydikemer'in başına gelenler Ali Acar ile seçime girilse Marmaris'in başına gelebilir miydi? Elbette olabilirdi. CHP eğer Ali Acar ile seçime girse idi Mehmet Oktay'ın yerine Serkan Yazıcı Marmaris'in yeni belediye başkanı olabilirdi. Her halde CHP'de bu tehlikeyi görüp ona göre davrananlar oldu..
Yani işin özü Ali Acar yaptığı iyi işler kadar kötü yanlarıyla da anılacak bir başkandır. Tarih onu kişisel çıkarları için partisine sırtını dönebilecek biri olarak not düşecektir.
Bu ara seçim çalışmaları sırasında Ali Acar kadar Serkan Yazıcı ve Mehmet Oktay'ı da yakından takip ettim. Ali Acar ne kadar sert ve agresif ise onlar da o kadar sevecen ve barışçıl idiler. Nitekim kimse kimseye kötü söz etmeden seçimlere gidildi. Seçimin galibi beklenildiği gibi Mehmet Oktay oldu. Güler yüzü, pozitif davranışları ve arkasında CHP+İYİ Parti birlikteliği ile sonuç belirlendi. Burada İYİ Partiyle ilgili bir kaç şey yazmak gerekiyor. Seçim sonucunu bir anlamda onlar belirlemişlerdir. Ali Acar'ın yüzde yirmi götürdüğü oyu, yüzde on beş geri koyarak Mehmet Oktay'ın seçilmesinde büyük rol oynamışlardır. Seçim çalışmalarına İYİ Parti ilçe başkanı Ali Rıza Doğanyılmaz ve Muğla milletvekili Metin Ergün'ün kişisel çabalarının yanında İYİ Parti üyesi kadınların ve erkeklerin katkısı da çok büyüktür.
Sonuçta on beş yıl sonra Marmaris güler yüzlü başkanına kavuştu. Mehmet Oktay mazbatasını alıp görev koltuğuna otururken gözler Ali Acar'ı aradı. Gelmemişti. Kibirinden mi yoksa söylediği onca kötü sözden sonra utandığı için mi gelmemişti? Orası muamma.
Ama Mehmet başkan işe belediye kapısı girişindeki üst arama kapısını kaldırarak başladı. Bu galiba Marmaris Belediyesinin gelecekte nasıl çalışacağının da bir işareti gibiydi. Mehmet Oktay işine güler yüzle ve iyi başladı. Gerisi de iyi gelir inşallah.

Bu makale 2935 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI