marmaris yeni sayfa
08-02-2019
Mehmet Korkmaz

Mehmet Korkmaz

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ? - 1

BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM

Genellikle seçimler arifesinde en çok kullanılan klişe cümleler "Bu seçim en hayati en önemli seçim"dir. "Bu seçim başka seçim"dir. Yani seçilecekler ve siyasi partiler için her seçim en önemli ve en hayati seçimdir.

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra bir birine yakın duran yada geleceklerinde kader birliği yapan partiler ittifaklarla seçime girer oldular. Genel başkanlıktan inmemek için AKP ve Recep Tayyip Erdoğan'la işbirliğine giden Devlet Bahçelinin MHP'si 24 Haziranda yapılan genel seçimlerde "Cumhur ittifakı" adını verdikleri birliktelikle seçimlere girdiler. Ve ittifak sayesinde büyük avantaj elde ettiler. Hem Recep Tayyip Erdoğan'ı yeni sistemin cumhurbaşkanı yaptılar hem de TBMM'nde çoğunluğu sağladılar.

Yine muhalefette bulunan partiler; CHP, İYİ Parti, SP ve Demokrat parti kendi aralarında anlaşıp "Millet ittifakı" adını verdikleri birliktelikle Cumhur ittifakının daha fazla milletvekili çıkarmasını engellediler. Hem de tek tek girdiklerinde alacakları milletvekil sayısının üzerinde vekil çıkardılar. Yani yeni sistem, yani Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi partileri sandıkta birleşmeye zorladı. Zaten 24 Haziran genel seçimleri olmadan partilerin ortak çalışmasıyla TBMM'inde partilerin bir araya gelerek ittifaklar kurabilmelerinin yasal zemini hazırlandı.

Partilerin ittifak yapmalarına imkan sağlayan yasa özellikle genel seçimlerde uygulanabilir olduğu halde yerel yönetimler seçimlerinde pek uygulama alanı bulamadı. Ama biz Türküz. Ona da pratikte çözümler ürettik; hülle.

Hülle yapmak yaradılışımızda var. Hepimiz hülleyi Osmanlı döneminde kocasından ayrılan kadını kocasının tekrar alabilmesi için başka bir adamla kısa süreliğine evlenmesi ve akabinde boşanması olarak bilsek de, hüllenin Türk Dil Kurumu anlamı; Bir olayı ve durumu gerektiren, doğuran başka bir olay veya sebep. Yani "eğer genel seçimlerde oluyorsa kitabına uydurur yerel seçimlere de tatbik ederiz" dedi siyasiler ve hülle yapıp kitabına uydurdular.

Gerçi başlarda biraz naz, biraz eda olduysa da; "beka-meka" ayaklarına yatıp mecburiyetten bir araya gelmek zorunda kaldılar. Bahçeli sık sık kızıp zıvanadan çıkar, ipleri koparır atar: Bir yıl öncesinden başlattığı "cumhur ittifakına sadığız, yerel seçimlerde de cumhur ittifakının devamından yanayız" yakınlaşması AKP ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerekli ilgiyi görmeyince "sepeti koluna herkes yoluna" restini çekti. AKP ve Erdoğan baştan bu çıkışı dikkate almasa da, anketlerde cumhur ittifakının olmazsa olmazları olduğunu fark etmesi ve eğer birlikte olmazlar ise her iki partinin de "beka" sorunu ile karşı karşıya kalacaklarını görmesi, kısa süreliğine bir birlerine çıkışan iki eski ortağı tekrar bir araya getirdi..

Mesele; "sepeti koluna, herkes yoluna"dan önce partilerinin bekasına sonra da memleket bekasına evrildi.

Her ikisi de "tamam ayrı ayrı seçimlere girelim" dedikleri zaman memleket bekası falan yok. Ama anketlerde her ikisini de bekleyen hazin son görününce birden bire "memleketin bekası" akıllarına geliveriyor.

Çok renkli, çok hoş bir seçim bizi bekliyor. Göreceksiniz bu seçim ba

Bu makale 1363 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI