marmaris yeni sayfa
12-03-2019
Mehmet Korkmaz

Mehmet Korkmaz

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ? -10

YEREL SEÇİMLERE DOĞRU

14 Temmuz 2016'yı 15 Temmuz 2016'ya bağlayan gecede tuhaf bir rüya gördüm. Rüya o kadar enteresan ve saçmaydı ki; şu ana kadar bu rüyadan kimseye bahsetmedim. Şu an neden yazdığımı ben de tam bilmiyorum. O gece rüyamda sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan evime geliyordu ve benden kendisini saklamamı bunun bir hayat memat meselesi olduğunu söylüyordu.

Siyaset yapma biçimini sevmediğim pek çok yazımda eleştirdiğim bu adam ne diye rüyama girmişti ki şimdi? Pek rüya görmeyen ben durup dururken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı niye rüyamda görmüştüm ki? Gerçekten kelimenin tam anlamıyla saçma bir durumdu. Hakikatten katmerli saçma bir rüyaydı bu rüya..Gördüğüm rüyada bana sığındığı ev nasıl bir evdi, o gün kaldığım evle bir ilişkisi var mıydı? Bu ayrıntıların hiç birini hatırlamıyorum. Ama rüyam gerçek gibiydi ve görmüştüm; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan benim evime gelmiş bana sığınmış ve benden yardım istemişti. .

Her öğlen denize gider en az bir saat denize girip güneşlenirdim. O gün de gittim. Ve şu an yolda görsem tanımayacağım adını bile hatırlamadığım Marmaris İçmeler arasında motor taşımacılığı yapan biriyle sohbet ederken sordum "cumhurbaşkanı Marmaris'te mi?" "Sanki burada abi, ben görmedim ama geldiği zaman Yazıcının Turban villalarında kalıyor. O bölgedeki sıkı önlemlere bakarsan galiba Marmaris'te" dedi.

Üzerinde durmamıştım ama bu durum da bana biraz tuhaf gelmişti. Cumhurbaşkanı Marmaris'teydi ama haberler onun Marmaris'te olduğunu söylemiyordu. "Basının takibinden uzak ailecek tatil yapıyor herhalde" diye düşündüm. Ama hem cumhurbaşkanının Marmaris'te olması hem de aynı gün cumhurbaşkanını rüyamda görmem hakikatten çok tuhaftı. Fakat konunun fazla üzerinde durmadım. Zaten üzerinde durulacak bir şey de yoktu.

Akşam saat dokuz gibiydi. Komşu dükkanlardan birinde "darbe başlamış" dedi bir kişi. Kendi kendime "bu işte bir gariplik var bu saatte darbe mi olur" dedim. Gerçekten yirmi yedi Mayısta yapılan darbeyle başlayan darbeler döneminde darbeler hep gece yarısı olmuştu. Darbeciler gecenin karanlığında önemli noktaları ele geçirip siyasileri de tutuklamışlar ve Hasan Mutucan'ın kahramanlık türkülerini çaldırarak darbe olduğunu bütün dünyaya ilan etmişlerdi.

"Yalandır galiba komşu şaka yapıyor" diye düşündüm önce. Sonra yan restoranlardan birinde de birileri "darbe gibi bir şey oluyor sanki" deyince resim stantıma koyduğum resimleri toparlayıp evin yolunu tuttum. Eve gelir gelmez televizyonu açtım. Tüm televizyonlar tanklarla geçişe kapatılan Boğaziçi Köprüsünü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsünü gösteriyordu.

Bana bu durum da pek garip gelmişti. Kendi kendime "Bu işte bir iş var, bu saatte böyle darbe mi olur?" diye düşünüyordum. Saat 23 sularında başbakan Binali Yıldırım televizyonlara çıkıp "Hükümet iş başındadır, darbe girişiminde bulunanlar en ağır şekilde cezalandırılacaktır" demese, hala ne olup bittiğini tam anlamayacaktım.

Kesin olan bir şey vardı ki; on beş Temmuz akşamı bazı çılgın başıbozuk güçler darbe yaparak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmek istiyorlardı. Bu durum ülkenin en yetkili ağızlarından biri başbakan Binali Yıldırım tarafından da doğrulanmıştı.Ama hala darbenin kim ve kimler tarafından yapıldığı belli değildi. Anlaşılan Türkiye Cumhuriyeti devletinde çok uzun bir gece yaşanacaktı.Darbe girişiminin tam da benim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı rüyamda gördüğüm güne rastlaması da acayip bir durumdu. Sahi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan neredeydiler? Şimdi de onu merak etmeye başlamıştım.

Bu makale 939 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI