marmaris yeni sayfa
15-03-2019
Mehmet Korkmaz

Mehmet Korkmaz

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ? -11

YEREL SEÇİMLERE AZ KALA..

15 Temmuz 2016 kalkışmasında olan en önemli şey Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saat 00,24'te CNN Türk televizyonuna bağlanarak canlı yayınla halka hitap etmesidir. Erdoğanın CNN Türk'le bağlantıya geçtiği yer Marmaris Grand Yazıcı otelidir. Erdoğan halkı meydanlara direnişe davet ediyor, "Milli iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, yasalarımız, anayasamız neyi gerektiriyorsa yapılacaktır. Bunu yapanlar ister Silahlı Kuvvetler içinde bir grup olsun, ister bir grup azınlık olsun, ister başka kurumlarımızın içerisinden birileri olsun, gereken cevabı alacaklardır" diyor ve bu hareketin paralel yapı yani Gülen Cemaati tarafından gerçekleştirildiğini ilk ağızdan söylüyordu.

Evet kendi elleriyle besleyip büyüttüğü Fetullah Gülen Cemaati; polis teşkilatının büyük bir bölümünü, ordunun bir kısmını ve yargının da hatırı sayılır bir bölümünü ele geçirerek hükümeti devirip Erdoğan'ın yönetimine son vermek istiyordu. Bu kalkışma öylesine kanlı idi ki, 251 vatandaş hayatını kaybetti. Binlercesi de yaralandı.

* Bu kalkışma yüz yıla yaklaşan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yaşadığı en büyük travma, en kanlı iç çatışmaydı.

* Recep Tayyip Erdoğan siyasi hayatında hep dört ayak üzerine düştü. Şansı hep yaver gitti. Dünya bir seçimde yüzde otuz dört oy alarak meclis çoğunluğunun yüzde atmış altısını ele geçiren bir partiye rastlamaz. Her halde bundan sonra da rastlamayacaktır.

* Yine Dünya globalleşme ve döviz bolluğunun olduğu 2002-2008 arası gibi bir dönemi de yaşamayacaktır.

* Türkiye 27 Nisan E Muhtırası gibi tuhaf ne idüğü belirsiz bir muhtırayı da görmeyecektir bir daha. Hele Ergenekon, Balyoz gibi cemaat kumpasları olan davaları ve bu davalarda kendini savcı yerine koyan başbakanları da görmeyecektir.

* Ve yine Türkiye bir daha; Abdullah Öcalan gibi bir eşkiya ile anlaşan ve ülkeyi neredeyse bölünmenin eşiğine getiren, hendek ve çukur savaşlarına neden olan bir başbakan görmeyecektir.

* Ve yine yine Türkiye'de bir daha; hırsız olduklarını bile bile dört bakana arka çıkılmayacak, bakan ve başbakan çocuklarının çok büyük paralarla yakalanmalarına şahit olunmayacaktır.

Dünyada Recep Tayyip Erdoğan kadar şanslı biri yoktur. Şanslı olmanın yanında felaketleri bile fırsata çevirmek gibi bir yeteneği ve hin zekası vardır. Eğer 15 Temmuz 2016'da FETO kalkışması olmasaydı, Recep Tayyip Erdoğan bile buzdolabına kaldırdığı "Başkanlık" rejimi gündeme hiç gelmeyecekti. Bu kalkışma Bahçeli ve Erdoğan'ı bir birine yaklaştırmanın yanında geleceği planlarken ortak hareket etmelerinin de yolunu açtı. Bahçeli ve Erdoğan hasım olmaktan çıkıp hısım oldular. MHP ve AKP de adeta tek parti oldular..

Ve "Başkanlık rejimi" Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi adı altında referandum oylamasıyla %51 ile kabul edilerek yeni yönetim biçimimiz oldu.

Bu makale 1725 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI