marmaris yeni sayfa
26-12-2019
Mehmet Korkmaz

Mehmet Korkmaz

MARYAD’IN MARMARİS KÜLTÜR ve SANAT EVİNDEKİ ll. SERGİSİ..

20 Aralık 2019 günü Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evinde iki serginin birden açılışı vardı. Biri MARYAD Marmaris Kadın Ressamlar ve Yazarlar derneğinin “karma sanatlar sergisi”, diğeri de Sığla Sanat Kültür ve Çevre derneğinin “renklerle dans resim sergisi”.

MARYAD’ın karma sanatlar sergisine resimlerimle karınca kararınca bende katıldım. Sergilerin açılış saati 17,30 idi. Açılış saatine doğru Marmaris Kültür ve Sanat Evinde bugüne kadar görülmemiş bir kalabalık olmaya başlamıştı. Genellikle Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi etkinliklerine katılan biri olarak ilk defa bu kadar yoğun katılımlı bir sergiye şahit olduğumu söyleyebilirim. Bu durum, çorbada tuzu olan biri olarak bana epey sürpriz olmuştu.

İşin güzel yanı sürprizler bununla da bitmiyordu. Açılış zamanı Marmaris dışında olacağı söylenen Marmaris Belediye Başkanı Sayın Mehmet Oktay da katılmış, açılış konuşması yapan MARİAD yönetim kurulu başkanı Oya Dirikcan’dan sonra kısa bir konuşma yapmıştı.

Her yerde ve her zaman söylerim Ali Acar’ın on beş yıllk belediye başkanlığı döneminde en başarılı olduğu iki işten birincisi Sabancı Lisesi yanındaki TANSAŞ’ı yıkarak yerine 19 Mayıs Meydanını, ikincisi ise eski Hal binasını tadil ederek yerine Marmaris Kültür ve Sanat Evini yapmasıdır. Kıymetini bilene bu bina adeta bir okul gibidir. Amatör ruhla çalışıp kendini yetiştiren her Marmarisli ya da Marmaris dışından gelen her hangi bir yurttaş çok uygun koşullarda Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evindeki galerilerden birinde sergi açabilir ve kendini ispatlayabilir. Yeter ki içinde sanat aşkı ve azmi olsun. Nice Marmarisli arkadaşımız her sene sergiler açarak kendini geliştirmiş ve Marmaris halkının sanat hayatına yeni eserler sunmuşlardır.

Ali Acar gerek belediye işlerinin yoğunluğundan, gerekse galiba açılışlara katılmaktan hoşlanmadığından pek açılışlarda görünmez idi. Mehmet Oktay sanki bu konuda daha duyarlı. MARYAD’ın ilk sergisine henüz başkan adayı iken katılmıştı. Hatta o sergide ben deniz de tüm başkan adaylarının resmini yaparak 31 Mart yerel seçimlerine ayrı bir renk sunmuştum. Başkan adaylarından Serkan Yazıcı ve Mehmet Oktay sergimizi ziyaret etmişler Ali Acar ise gelmemişti. MARYAD’ın ikinci sergisine sayın Mehmet Oktay Marmaris Belediye Başkanı olarak teşrif buyurdular. Elbette ki bir kentte söz sahibi olup o kent idare edenlerin bu tür etkinliklerde bulunmaları sanat ve sanatı icra eden katılımcılar adına büyük onur olur. Aynı  zamanda motivasyon ve teşvik sağlar. Başkanımıza sergimizin açılışına katılıp bizleri onurlandırdığı için Marmaris halkı ve derneğimiz adına teşekkür ederiz..

Asıl sürprizi ise açılış yapılıp da stantlarımızın başına geçtikten sonra yaşadık. Birisi “kaymakam da burada” dedi. Eski kaymakama her sergimde davetiye götürdüm. Bizzat randevu alıp davetiyeleri kendim takdim ettim. Ama hiç bir sergime de gelmesini sağlayamadım. Bir kaç gün önce Oya hanım “kaymakam gelebilir, sanatı ve sanatçıyı seviyormuş” dediğinde hiç ihtimal vermemiştim. Ama adam sergi salonundaydı. Mustafa Karakuzulu yanıma geldi, kaymakam beyi işaret ederek “işte Mehmet bey kaymakam bu bey. Tek tek stantları dolaşıp bilgi alıyor” deyince gördüm kendilerini. Stantları tek tek dolaşarak bana geldiğinde boyunun epeyce uzun olduğunu fark ettim. Samimi ve güleryüzlüydü. Bana babasının resmini yapıp yapamayacağımı sordu. Yapabileceğimi, konuyu kendilerini bizzat makamlarında ziyaret ederek görüşeceğimi belirttim. Resmiyetten uzak tevazu dolu bu adamla tanışmak güzel olmuştu. Hatta resmini Facebook’ta paylaşıp üstüne de “Marmaris bu adamı çok sevecek.. Ben de ilk kez dünkü sergide tanıştım. Yıllardır sergi açtım açılışlarda bulundum; ilk kez bir kaymakamın Kültürevinde bir sergi açılışına katılmasına şahit oldum.. Hem de tüm stantları gezip bilgi alması emeği geçen insanlarla sohbet etmesi ayrı bir güzeldi. Henüz daha

 isminizi bile bilmediğim sayın kaymakamım Marmarisimize Sefa geldiniz hoş geldiniz.. ( bu ara kaymakamımızın adını da öğrendik. Ertuğ Şevket Aksoy.)” diye yazdım.

Evet Marmarisimizde güzel şeyler oluyor. Kaymakamımız sayın Ertuğ Şevket Aksoy ve Belediye Başkanımız sayın Mehmet Oktay'a sergilerimize katılıp bizleri onurlandırdığı için ayrı ayrı teşekkür 

Bu makale 738 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI