marmaris yeni sayfa
09-10-2019

MUZ ÜRETİMİ(2)

Her sezon üretilen ürünün rekoltesi/ kalitesi ilan edilerek hükümet bunlardan alacağı miktarı/ fiyatı belirler.  Muz üretimi için bu söz konusu değildir. Hükümet bir alım / üretici fiyatı belirlemez. Ülkemizde  muz fiyatını üretici kendisi belirlemektedir . Bu da iki ayrı fiyat anlamına gelmektedir . Üretim yapılan Mersin/ Anamur ve Antalya / Alanya muz üreticileri birbirlerinden bağımsız olarak satış fiyatlarını belirlemektedir.

Alanya Muz Üreticiler Dernek  Başkanı ile yaptığımız görüşmede  ( henüz bir dernek olmalarına karşın sabit bir yerleri olmayıp, dernek başkanının iş adresi merkez olarak baz alınmıştır. ) kendisi de Antalyalı olan bakanın destekleriyle / himayesinde hareket ettiklerine şahitlik ederek anladım ki , Alanya Muz Üreticiler Birliği hükümet panelinde verilen fiyatları, üretici fiyatı olarak belirlemektedir. Anamur da tam aksi olarak çiftçi ürettiği muz' un fiyatını maliyetler hesabını yaparak ücretlendirmektedir .

Anlaşılacağı üzerine, muz üretimi aslında farklı bölgelerde farklı fiyatlandırmalar altında oluşmaktadır. Bu da aslında yurt dışından ithal edilen muz karşısında üreticinin  kazanç noktasında büyük  oranda zarara uğradığını göstermektedir.

Alanya Muz Üreticilerinden daha ziyade , yapılan hizmetlerin yoğun yaşandığı bölge Anamurdur. Anamur Muz Üreticileri diye artık bir kooperatiflesmiş yapı mevcuttur . Alanya ve diğer bölgelerde olan üreticilerinde bu kooperatif etrafında bir araya gelerek tek fiyat belirleyerek dışarıdan gelecek olan / gelen ithal  muz' a karşı daha güçlü olması sağlanmalıdır.

Alanya / Anamurda yer alan kaymakamlık/ belediyelerin ise , üreticilere destek olması sizce de daha anlamlı olması gerekmez mi ?

Doğrusu burada kendi çabasıyla, ülkesine katma değer üreten üreticiler ne kadar desteklenmektedir?

(Devam Edecek )

Ogün Deli Orpars

Bu makale 922 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
YAZARIN DİĞER YAZILARI