marmaris yeni sayfa
01-07-2020
Erol UYSAL

Erol UYSAL

HANGİSİ DAHA ÖNEMLİ …

 

Para mı, yoksa şeref mi? Bu da nereden çıktı demeyin. Geçtiğimiz Pazar günü Sözcü Gazetesinde okuduğum bir haber beni de üzdüğü kadar tüm okurları da etkilemiştir. Haberin ayrıntısına fazla girmeden yazayım. Ankara’nın Mamak İlçesinde adı ‘Albay Reşat Çiğiltepe’ olan ortaokulun adının okula bağış olarak Milli Eğitim Vakfına para yatıran bir kişinin adının verilmesiyle değiştirilmesi gündeme taşındı. Bilindiği üzere Kurtuluş Savaşında 27 Ağustos 1922 günü bizim cephemizin sol yanında mevzilenmiş Yunan birlikleri üzerine de taarruz başlamıştı. Atatürk muhabereyi 1181 m. Rakımlı Kocatepe’den yönetmekteydi. Sol cephedeki 57. Tümen ve komutanı Miralay Reşat Bey Taarruz halindeki birliklerin Çiğiltepe’ye ulaşmada biraz gecikince sahra telefonuyla komutanı arayarak gecikme nedenini sorar. Yanıtı “Yarım saat sonra Çiğiltepe’yi alacağız Komutanım” olmuştur. Gecikme devam edince Başkomutan Mustafa Kemal yeniden telefonla aramıştır. Yanıtı veren görevli asker, “Komutanımız verdiği sözü yerine getiremeyince tabancasıyla intihar etmiştir. Şimdi birliğimiz Çiğiltepe’yi ele geçirdi Komutanım” olmuştur. Atatürk bu komutanla daha önce başka cephelerde bulunduğunu, çok değerli ve şerefli bir komutan olduğunu söylemiş, burada Çiğiltepe’de kendisine Anıt Mezar yapılmış ve Kahramanlık destanlarının yazıldığı Türk Tarihine adı yazılmıştır. Soyadı kanunu çıkınca Miralay Reşat Beyin soyadı ‘Çiğiltepe’ olmuştur. Turlarımızda rehberler olarak turistlerimizle bu bölgeye gider, zaferin kazanıldığı, kahramanlık destanlarının yazıldığı ve şüheda kanlarıyla sulanan toprakları ziyaret eder, vatan için canını veren bu kahramanları takdir ve rahmetle hep anarız.

Buradan yazı başlığına dönelim. Para mı şeref mi. Hangisi önemli? Pers Ordusu Cyrus Lidya Devletinin topraklarına girer. Lidya Kralı Kroisos ve tahtı çembere alınmış, altınlarıyla ve servetiyle ünlü zengin kral MÖ.546’da esir edilmiştir. Akropolis’in eteğindeki Artemis Tapınağının bulunduğu yerde Kroisos ateşte yakılacaktır. Mağlup krala son diyeceği olup olmadığı sorulduğunda; “Evet, var. Sardes’i Atinalı Solon adlı bir hukukçu ziyarete geldiğinde ona zenginliğimi göstermek için bizzat kendim sarayımı gezdirmiştim. Ayrılırken kendisine sormuştum, nasıl sarayımı beğendin mi diye. Bana yanıtı şu olmuştu. Her şey güzel, zengin bir kralsın. Ama yaşamda bu zenginlikten önce gelen, insanlığa yararı dokunan işler, yurdunu işgalden kurtaran kahramanlar daha fazla değer sahibidirler. Bir gün gelir zenginlik biter, ama şeref, şan ebediyen yaşar. Solon bana söylediklerinde haklıymış”. Bu tarihi olay bana şunu çağrıştırdı. Albay Çiğiltepe bir kahramandı. Verdiği sözü zamanında yerine getiremeyince intihar etti. Bu asalet kahraman Türk Askerlerine, Türk tarihine altın harflerle yazılacak bir önem taşımaktadır. İşte Atatürk’ün askerleri budur. Onun adını verdiği bir kahramanın adı başka bir adla değiştirilemez. O ad Türk Tarihine mal olmuştur. Yapılacak şey Çiğiltepe adı yerine konacak, okula yardım eden kişinin adı okula mali yardım yapan olarak bir köşede kalacaktır. Parayla şan, şeref satın alınamaz. Zararın neresinden dönülürse kardır demiş atalarımız. Bu vesile ile Büyük Önder Mustafa Kemal başta olmak üzere Albay Reşat Çiğiltepe ve tüm gazi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum.

Erol Uysal 29 Haziran 2020

Not: Antalya Murat Paşa Belediye Başkanı Sayın Ümit Uysal Yüksekalan Mevkiindeki üç dönümlük bir parka Ankara’ Mamak’taki okulun ‘Albay Reşat Çiğiltepe’ olan adının kaldırılıp değiştirilmesi üzerine  bu adın açılacak parka verilmesi için Belediye Meclisine öneri sunacağını bildirmesini takdir ve teşekkürle karşılıyorum. EU. 

 

 

Bu makale 4240 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI