marmaris yeni sayfa
20-08-2020
Erol UYSAL

Erol UYSAL

TATİLCİNİN AVANTAJLARI

Yaşadığımız yer Marmaris. İklimi, çevresi, doğası, kültür ve tarihi yerleşim yerleri ve onlara olan yakınlığıyla yerli ve yabancı tatilcilere yüzde yüze yakın avantaj sağlıyor. Yurt dışından ve yurt içinden ulaşmada yol, trafik ve güvenlik açısından da büyük sorun yok.  

Eski takvime göre atalarımız “Ağustos ayının yarısı yaz ve diğer yarısı da güzdür” derlerdi. Miladi takvimde bu ayın yarısını geçtik, yaz tatilcilere güneş ve deniz açısından büyük avantaj sağlamaya devam ediyor. Ne de olsa tatilcilerin günleri sayılıdır. Özellikle kuzey bölgelerden gelenler havaların yağışsız, fırtınasız olmasını tercih ederler. Bizler gibi güneşe doyanlar da yağmuru özlerler. O da olacaktır…  

Tatilcinin diğer avantajı harcamalardadır. Her şey dahil konaklama tesislerinde zengin menülerle Marmaris’ten kilo olarak dönülür. Bağımsız gelip sadece kahvaltı alanlar öğle ve akşam yemeklerini dönerci, kebapçı, pideci gibi yerlerde çok ucuz bir fiyatla, örneğin çeyrek veya yarım ekmeğe konulan tavuk veya et döner porsiyonun gramajına göre alınabilir. Avantajlardan birisi de bütün esnaf tatilcinin dilinden başını gözünü yararak da olsa konuşur. Aslında ülkemize gelmeden önce elindeki haritayı, kitabı veya broşüre bakıp bazı Türkçe sözcükleri de ezberine almak isteyen yabancı turistler vardır, onlar kendi dilinden konuşanlar yerine Türkçe konuşmayı tercih ederler ki; gelmeden önce ezberindeki sözcükleri pratik yapabilsinler.  

Ülkemizde ve Marmaris’te tatil yapanların avantajları çoktur. “İstisnaları yok mudur? Denilirse tabii ki vardır. Onlara değinmek istersem yazı uzayacaktır. Ama tatilci olmanın esas amacı mutlu ve sağlıklı ortamda dinlenmektir. Tatilci kafayı olumsuz gördüğü  bir konuya veya olaya takarsa tatilini mutlu geçiremez. Böyleleri evlerine dönüşünde “Oh be dünya varmış, evimizin kıymetini bilelim” diyebilirler.  

Tüm tatilcilere mutlu ve sağlıklı bir tatil diliyorum. Marmarisliler yıllardır ülke turizmine hizmet veriyorlar. Ev pansiyonculuğundan çok yıldızlı otellere sahipler. Turistler burada değindiğim bazı avantajlarla biz başarılı ve bilinçli hizmet verdikten sonra mutlaka tekrar geleceklerdir. Esasen en iyi tanıtım böyle olur. Hani ne derler ya,  “Kantarın ayarı yeter ki bozulmasın”…    

Erol Uysal 19 Ağustos 2020          

 

Bu makale 3116 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI